Jaką wyciskarkę do soków wybrać?

Sporo osób zastanawia się nad tym jaką kupić sobie wyciskarkę. Warto poznać ich wady i zalety. Jak więc będzie działać dobra wyciskarka, która ograniczy utratę cennych odżywczych składników? Wszystkie wyciskarki przygotowują sok z owoców i warzyw, jednak nie wszystkie są w stanie przygotować go np. z warzyw liściastych czy owoców typu jagody, poziomki, maliny. Dlatego wybór urządzenia w dużej mierze będzie uzależniony od tego jakich używamy składników, jakie mamy konkretnie oczekiwania w stosunku do soków. Jeśli chcemy wyciskać soki ze wszystkich warzyw i owoców to najlepiej wybrać urządzenia z jednym albo dwoma ślimakami, które działają jako wyciskarka do soku a nie jako sokowirówka, która nie daje tak dobrych i wartościowych soków. Jeśli już wiadomo, że trzeba wybrać wyciskarkę do soku pojawia się pytanie o to jaki ma być ten właśnie sprzęt.

Wady i zalety wyciskarki do soków

Dzięki wyciskarkom mamy możliwość przygotowania soków, które będą posiadać wszystkie cenne wartości odżywcze. Otrzymywane soki maja w składzie miąższ Zaleta będzie to, że nie napowietrza soku, nie będzie on podlegał utlenianiu i nie musimy go spożyć od razu po przygotowaniu. Nie dochodzi także do podnoszenia temperatury soku w trakcie wyciskania. To istotne, ponieważ podnoszona temperatura będzie doprowadzała do niszczenia cennych składników odżywczych. Wyciskarki pozwalają także przygotowywać z owoców musy. Urządzenia są łatwe w czyszczeniu, wygodne w użytku. Dla niektórych wadą może być to, że przygotowywanie soku zajmuje więcej czasu niż w przypadku sokowirówki. To urządzenia wolnoobrotowe, pracują wolniej, ale z drugiej strony nie tracimy cennych witamin oraz minerałów.

Rodzaje wyciskarek

Proponowane nam obecnie wyciskarki dzielą się na ręczne i elektryczne. Ręczne są lekkie, maja mały rozmiar, bardzo wygodne, jednak raczej jeśli ktoś regularnie chce ich używać i wyciskać duże ilości owoców to powinien postawić na sprzęt elektryczny, który  ze względu na silnik i jego moc będzie pracować bardziej wydajniej, z dużo większą siłą i tym samym lepiej poradzi sobie z różnymi twardymi warzywami niż sprzęt ręczny. Wyciskarki elektryczne mogą być albo takie z jednym ślimakiem, albo takie które wykorzystują w trakcie pracy dwa ślimaki. W tym drugim przypadku wydajność tego urządzenia będzie lepsza. Wśród proponowanych wyciskarek znajdziemy również takie wyciskarki, które przeznaczone są wyłącznie do owoców cytrusowych. Jeśli ktoś planuje wyłącznie takie soki to ten sprzęt na pewno będzie tańszy więc można się również na niego zdecydować. Wybierając wyciskarkę elektryczną trzeba także zwrócić uwagę na to jaka będzie moc tego urządzenia. W przypadku miękkich owoców czy warzyw wystarczy sprzęt z mocą około 150 W. Jeśli ktoś będzie chciał przygotowywać sok z marchewki czy buraków to będzie trzeba postawić na sok z wyższa mocą. Najmocniejsze wyciskarki mogą mieć nawet 450 W mocy i wtedy ten sprzęt praktycznie z każdym składnikiem sobie dobrze poradzi. Wybór urządzeń na rynku jest spory, przed podjęciem decyzji o zakupie wyciskarki warto będzie sprawdzić rożne urządzenia i zobaczyć również jakie mają dodatkowe opcje, które mogą poprawić komfort ich użytkowania. 

Zobacz również