Dobra wyciskarka do soków, którą wyciskarkę wybrać?

Pytania o wyciskarki wolnoobrotowe są obecnie coraz częstsze. Wiele osób zadaje sobie o taki sprzęt pytanie, ponieważ okazuje się, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że wyciskarka to sprzęt, który pozwala na przygotowanie rzeczywiście wyjątkowych pod kątem wartości soków. Zainteresowanie takimi sprzętami jest obecnie coraz większe, dlatego nie ma zaskoczenie, że w sprzedaży pojawia się również tych wyciskarek więcej niż jeszcze nie tak dawno. Dlatego wiele osób zastanawia się jaka konkretnie propozycja będzie najlepsza. Warto więc nieco więcej o takich wyciskarkach powiedzieć, by użytkownik planujący zakup wiedział na co należy zwracać uwagę przy takim wyborze.

Wyciskarki wolnoobrotowe podzielić należy na pionowe oraz poziomie. W pionowych wałek kręci się wokoło swojej osi jak nóż w malakserze. Wyciskarka pozioma działa podobnie jak maszynka do mielenia mięsa. Każdy typ wyciskarek ma swoje plusy oraz minusy. Jedna będzie lepsza do cytrusów inna będzie dobra do twardych warzyw a inna będzie również dobra do warzyw liściasty. Druga sprawa to pytanie o to jak kręci się wałek i jak uzyskuje się sok. Spotkacie różne wielkości walka, obroty, moc. Wolnoobrotowa wyciskarka – już sama nazwa mówi nam, że to urządzenie faktycznie daje nam duże możliwości, ale im wolniej będzie pracował wałek tym lepiej. Masa warzywna czy owocowa nie może być przecinana, ale powinna by delikatnie miażdżona, tak by z komórek owoców i warzyw dało się uwolnić sok, ale jednocześnie bez podnoszenia jego temperatury czy też utleniania. To ważne, ponieważ utlenianie czy podnoszenie temperatury będzie wpływać na niszczenie cennych składników. Dlatego w tym przypadku wybierając taki sprzęt trzeba zauważyć, że im mniej będzie obrotów tym tak naprawdę lepiej. Sok uzyskiwany powinien być przy wolnych obrotach, ale z odpowiednia mocą wałka, który będzie miażdżył składniki, tak by nie trwało to zbyt długo.

Niektórzy zastanawiają się dlaczego właśnie nie warto decydować się na sokowirówki, tylko powinno się kupować wyciskarki. Właśnie wyciskarka daje możliwość uzyskiwania soku w szybki sposób i taki, który będzie pełnowartościowy. W przypadku sokowirówki nie będzie można na to liczyć. Trzeba bowiem pamiętać, że sokowirówka to urządzenie, które będzie przecinać składniki uwalniając z komórek sok. Szybkie obroty będą jednak zwiększać temperaturę soku i tym samym dojdzie do utraty cennych składników, dlatego sokowirówka nie sprawdza się tak dobrze jak wyciskarka. Wybierając wyciskarkę warto także sprawdzić jak wyglądają sita do niej dołączone. Często są dwa sita na wyposażeniu. To ważne, ponieważ dzięki temu użytkownik może decydować o tym czy przygotowywać bardziej klarowny czy bardziej mętny sok. Czasami pojawiają się także inne dodatki jak mincer do robienia sorbetów czy nasadki do robienia musów. Warto zapoznać się z tym jakie funkcje ma dane urządzenie i wybrać takie, które będzie miało najwięcej możliwości a jednocześnie cenowo będzie nam odpowiadać. Ceny wyciskarek są bowiem mocno zróżnicowane i dużo zależy od budżetowych możliwości osoby, która będzie chciała je kupować. 

Zobacz również