Sokowirówka czy wyciskarka do soku – co wybrać?

Zamiast kupować świeże soki owocowe czy owocowo – warzywne najlepiej będzie przygotowywać je samodzielnie w swoim domu. Najlepiej używać do tego wyciskarki wolnoobrotowej albo sokowirówki. Czym będą różnić się te sprzęty, jakie są wady i zalety, co będzie lepsze wyciskarka czy wirówka. Z jakich owoców przygotować w tych sprzętach soki? Co to wyciskarka?

Wyciskarka wolnoobrotowa nazywana jest także wyciskarką śrubową, ślimakową. To sprzęt, który pozwala na uzyskiwanie soków owocowych i warzywnych najwyższej jakości. Charakteryzuje się ona jednak inną budową oraz technologią działania niż wirówka. nie będzie wirowania posiekanego ostrzami miąższu, ale miąższ będzie gnieciony przez specjalny wałek i w ten sposób z komórek owoców i warzyw uzyskiwany będzie sok. Powstawanie soku w wyciskarce to bardzo prosty proces. Składniki są miażdżone przy użyciu wałka ślimakowego, z komórek i miąższu uzyskiwany będzie sok, który spływać będzie do misy. To dobre rozwiązanie, które faktycznie pozwala na uzyskiwanie doskonałego soku. Im mniej obrotów urządzenie będzie wykonywać w trakcie pracy tym lepiej, ponieważ jakość soku będzie lepsza.

Jakie są typy wyciskarek?

Dostępne na rynku wyciskarki wolnoobrotowe do soków można będzie dzielić na kategorie. Zależnie od budowy te urządzenia są jedno ślimakowe pionowe albo poziome, albo takie które wykorzystują dwa ślimaki. To dobre rozwiązanie, które faktycznie świetnie się sprawdza i warto będzie się na ten sprzęt zdecydować. Jeśli wałki są położone blisko siebie i tym samym będą gwarantować wydajna pracę, wyciskanie będzie jeszcze dokładniejsze niż w przypadku, gdy używany będzie tylko jeden wałek. Dlatego można będzie uzyskać większą ilość soku z takiej samej ilości surowca. Oczywiście te urządzenia maja bardzo wiele zalet, ale nie same zalety. Sprzęt daje dobry sok, ale trzeba będzie liczyć się z tym, że będzie on pracował wolniej niż np. sokowirówka.

Dodatkowo  w przypadku wyciskarki bardzo często dochodzi do sytuacji, w której te proponowane urządzenia są bardzo drogie. Dlatego faktycznie decydując się na te urządzenia warto będzie zwrócić uwagę na te sprzęty i poszukać takiego, którego przygotowanie będzie na wysokim poziomie, ale jednocześnie będzie można oczekiwać, że dobrze się sprawdzą i nie będą te szczególnie drogie. Wybierając wyciskarkę na pewno będzie warto poczytać o różnych urządzeniach i wybrać dla siebie ten sprzęt, który najlepiej będzie się sprawdzał. Trzeba pamiętać, że sok będzie gęstszy niż ten z sokowirówki, dlatego faktycznie warto sprawdzać jak to dokładnie wygląda i czy wyciskarka daje możliwość manewrowania, gdy chodzi o gęstość soku.

Co wybrać – sokowirówka czy wyciskarka?

Wybór między wirówką a wyciskarką najlepiej dokonać po wzięciu pod uwagę tego jak to dokładnie wygląda, gdy chodzi o to z jakich składników będziemy chcieli sok przygotowywać. Jednocześnie trzeba będzie rozważyć jakie środki na zakup wyciskarki będzie chciało się przeznaczyć. Jeśli ktoś nie będzie bardzo często z takiego sprzętu korzystać to możliwe, że dla niego lepszym wyborem będzie jednak znacznie tańsza sokowirówka.  

Zobacz również