Zrób swój własny środek do dezynfekcji rąk

Wraz ze wzrostem świadomości społecznej i obaw związanych z koronaawirusem na całym świecie, rośnie również zapotrzebowanie na zaopatrzenie sklepów w środki do higieny rąk (między innymi).

Po zapoznaniu się z naszym przewodnikiem " Przygotowanie domu do nowego wirusa koronaawirusowego COVID-19 " dowiedzieliśmy się, że wiele sklepów na całym świecie sprzedaje środki do higieny rąk. W dniu 2 marca 2020 r. udałem się na zakupy do największych sieci spożywczych i aptek w rejonie Kanady, gdzie nie ma potwierdzonego pacjenta COVID-19, i przyszedłem z pustymi rękami po zwykłe lub podróżne produkty do higieny rąk.

Być może mam 30 lat i jestem zdrowa, więc moje ryzyko zachorowania na COVID-19 jest niskie, ale mam przyjaciół i rodzinę, którzy mają powyżej 70 lat lub mają obniżoną odporność, i nie chcę ryzykować rozprzestrzenienia się tego wirusa na nich lub na innych, jeśli mogę im pomóc.

Domowej roboty środek do dezynfekcji rąk może być skuteczny, jeśli jest odpowiednio wykonany. Przeczytaj więcej poniżej.

Pamiętaj, że naszą pierwszą linią obrony przed wirusami takimi jak COVID-19 jest mycie rąk! Środek do dezynfekcji rąk jest skutecznym narzędziem, które powinieneś mieć przy sobie podczas podróży lub gdy nie masz dostępu do mydła i wody. Światowa Organizacja Zdrowia udziela prostych, skutecznych porad w zakresie ochrony siebie i innych osób podczas epidemii wirusa, jak ta:

 1. Częstei właściwe mycie rąk
  Gorąca woda, mydło, szorować przez co najmniej 20 sekund, i dostać się pod paznokcie! Jak mówi CDC, czyste ręce ratują życie.
 2. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
  Ręce mogą przenosić wirusa na te obszary twarzy, pozwalając mu przedostać się do organizmu i wywołać chorobę lub być nosicielem wirusa (nie wykazując żadnych objawów).
 3. Wdrożenie higieny oddechowej
  Kaszel lub kichanie w chusteczkę lub zgięty łokieć. Nie kaszlnij w swoje ręce. Wyrzuć chusteczkę i umyj (lub zdezynfekuj) ręce.

CO TO JEST ŚRODEK DO DEZYNFEKCJI RĄK?

Środek do higienyrąk jest zazwyczaj płynem na bazie alkoholu, który zawiera alkohol izopropylowy, etanol lub n-propanol. W miejscach takich jak Bath and Body Works można znaleźć proste/niezapachowe opcje (jak w aptece) lub opcje z dodanymi do nich barwnikami, olejkami eterycznymi i perfumami.

JAK DZIAŁA ŚRODEK DO DEZYNFEKCJI RĄK?

Alkoholowe środki dezynfekujące do rąk działają poprzez zakłócenie zewnętrznego płaszcza/błony komórkowej wirusa lub bakterii i zabicie mikrobiologicznych komórek. Aby środek do higieny rąk był skuteczny, musi mieć stężenie alkoholu wynoszące co najmniej 60%, zgodnie z CDC.

Środek do dezynfekcji rąk nie będzie skuteczny, jeśli ręce są wyraźnie zabrudzone lub ponure. Nie zastępuje on mycia rąk.

Właściwym sposobem użycia środka do higieny rąk jest:

 1. Nałożyć na dłoń (wystarcza, aby ręce były mokre).
 2. Wytrzyj wszystkie powierzchnie dłoni i nadgarstków, aż ręce będą suche.
  Badania wykazują, że do skutecznej dezynfekcji wymagane jest co najmniej 30 sekundowe poc ieranie.

TWORZENIE WŁASNEGO ŚRODKA DO DEZYNFEKCJI RĄK

Składniki i produkty Potrzebne

  • Alkohol izopropylowy (91% lub 99%)
   • Znalezione w aptekach, sklepach internetowych, spożywczych
  • Żel Aloesowy
   • Znalezione w Internecie, sklepach spożywczych, kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Zazwyczaj znajdują się w pobliżu filtrów przeciwsłonecznych do leczenia oparzeń słonecznych.
  • Mały pojemnik do wyciskania
   • Znalezione w sklepie z dolarami, w sklepach spożywczych i kosmetycznych (sprawdź sekcje dotyczące podróży)
  • Łopatka
  • Mała miseczka lub szklanka do mierzenia w 2 kolbach

Wskazówki

Twoje proporcje powinny wynosić 2:1, alkohol do żelu aloesowego.

 1. Zmierzyć 2 łyżki stołowe alkoholu izopropylowego (91% lub 99%), dodać do miseczki/pomiarki.
 2. Odmierzyć 1 łyżkę stołową żelu aloesowego, dodać do miseczki/ miarki
 3. Mieszać razem z łopatką
 4. Wlać do małego/podróżnego pojemnika z tworzywa sztucznego do wyciskania

OPCJONALNIE: dodać kilka kropli olejków eterycznych, o których wiadomo, że mają właściwości antybakteryjne, takich jak olejek eteryczny z melisy, cynamonu, goździków i drzewa herbacianego.

Czy mogę użyć czystego alkoholu i wyciąć aloes?

Nie. Nie używaj tylko alkoholu (izopropylu/etanolu) na skórze do dezynfekcji rąk, są one niesamowicie suche i spowodują pęknięcia skóry.

To jest to! Zrobiłeś teraz skuteczny środek do dezynfekcji rąk. Nie zastępuje on mycia rąk, ale pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii, gdy mydło i woda nie są od razu dostępne.

 

Zobacz również