Jak poprawić jakość snu, powietrza i zdrowia płuc dzięki tym 12 roślinom zatwierdzonym przez NASA

Nie ma nic gorszego niż rzucanie i obracanie się przez całą noc, zanim obudzi cię dźwięk budzika kilka minut po tym, jak w końcu udało ci się kiwnąć głową! Te bezsenne noce mogą mieć wpływ na naszą energię, wydajność, nastrój i ogólną jakość życia.

Jednym ze sposobów na zapewnienie lepszej jakości snu jest wypełnienie Twojego domu pięknymi kwiatami i roślinami. Nie tylko wyglądają wspaniale i wnoszą witalność i życie do Twoich przestrzeni życiowych, ale mogą mieć fantastyczne korzyści relaksujące i oczyszczające - co z kolei może promować zdrowy styl spania.

Stres i niepokój, które powodują połowę wszystkich problemów z bezsennością, to dobry pomysł, aby wypełnić swój dom i sypialnię różnymi roślinami, które mają uspokajający efekt. Przecież badania wyraźnie pokazują, że spędzanie czasu w przyrodzie zmniejsza poziom stresu, więc dlaczego po prostu nie sprowadzić przyrody do domu?

Ponadto, niska jakość powietrza spowodowana zanieczyszczeniami, zapachami i pleśnią może wpływać na nasz oddech, sprawiając, że dobry sen wydaje się prawie niemożliwy. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele roślin, które mogą oczyszczać powietrze podczas snu - NASA przeprowadziła na ten temat całe badania!

Zebraliśmy tę listę 12 wspaniałych roślin, aby pomóc ci lepiej spać, w oparciu o ich uspokajające i oczyszczające działanie.

Poprawa jakości snu i powietrza dzięki tym 12 roślinom zatwierdzonym przez NASA.

1. Jasmine

Ta egzotyczna roślina ma delikatny, kojący wpływ na ciało i umysł. Wykazano w badaniach, że zmniejsza poziom lęku, co prowadzi do lepszej jakości snu.

Co więcej, badania te sugerują, że pozytywne efekty tak wysokiej jakości snu doprowadzą do większej czujności i wydajności w ciągu dnia.

Przy tak pięknych różowych lub słoniowych kwiatach wydaje się, że nie ma żadnych wad dodawania kwiatu jaśminu do buduaru!

2. Lawenda

Kto nie kocha zapachu lawendy? Jest to również prawdopodobnie najbardziej znana ze wszystkich roślin, jeśli chodzi o wywoływanie snu i zmniejszanie poziomu lęku.

Badania potwierdzają te twierdzenia, przy czym wykazano, że zapachy lawendy spowalniają tętno, obniżają ciśnienie krwi i poziom stresu.

W jednym z badań, zapach lawendy zmniejszył płacz u niemowląt, wysyłając je do głębszego snu; jednocześnie zmniejszając stres zarówno u matki jak i dziecka - wszystkie nowe matki będą szczęśliwe!

U kobiet lawenda wykazała, że zwiększa lekki sen i zmniejsza ruch szybkich oczu (REM) podczas snu oraz ilość czasu potrzebną do obudzenia się po pierwszym zasypianiu, z odwrotnymi efektami u mężczyzn.

Podczas gdy na rynku dostępnych jest wiele produktów zapachowych z lawendy, które pomogą Ci uzyskać pełny odpoczynek w nocy (od masek zapachowych po lawendowe materace), dlaczego nie wybrać najbardziej naturalnej i ekonomicznej opcji - pięknej lawendowej rośliny umieszczonej na nocnej szafce.

3. Wężowa roślina (Język Teściowej)

Jedna z najbardziej polecanych roślin do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach, Snake Plant jest odporna i łatwa w pielęgnacji... zawsze plus!

To, co jest wspaniałe w tej roślinie, to fakt, że nocą emituje ona tlen, jednocześnie przyjmując dwutlenek węgla - coś, co naturalnie wytwarzamy podczas oddychania. Wszystko to prowadzi do uzyskania czystszego powietrza i lepszego snu w nocy.

Wężowa Roślina filtruje także z powietrza niektóre paskudne, ale powszechne domowe toksyny (a mianowicie formaldehyd, trójchloroetylen i benzen).

4. Aloe Vera

Wymieniony jako jeden z najlepszych zakładów NASA poprawiających jakość powietrza, fantastyczny Aloes działa podobnie jak Snake Plant - emituje tlen w nocy, zapewniając bardziej spokojny sen.

Jest to również jedna z najłatwiejszych w uprawie i pielęgnacji roślin - dobrze znosi "zaniedbywanie" i nie wymaga częstego podlewania.

Nazwana przez Egipcjan "rośliną nieśmiertelną", łatwo się rozmnaża, więc jeśli ją kupisz, wkrótce będziesz miał roślinę aloesową do wszystkich pomieszczeń w swoim domu.

Możesz nawet przekazać dar szczęśliwego snu swojej rodzinie i przyjaciołom! Trzymaj ją na oknie swojej sypialni, ponieważ potrzebuje dużo bezpośredniego światła słonecznego.

Żel z liści Aloe vera można również stosować jako środek miejscowy na drobne skaleczenia i oparzenia, ukąszenia owadów, suchą skórę i wiele innych! Jest to po prostu roślina obowiązkowa w każdym domu.

5. Gardenia

Z błyszczącymi, zimozielonymi liśćmi i pięknie pachnącymi kwiatami, Gardenias to popularny wybór roślin do sypialni.

Badania wskazują, że utrzymanie jednego w swoim pokoju może pomóc osiągnąć lepszą jakość snu, z twierdzeniem, że może być tak skuteczne jak Valium w łagodzeniu niepokoju i promowanie snu.

Jednak ogrodenia mogą być trudne do utrzymania, ponieważ wymagają dużo uwagi, aby zachować ich soczyste liście i delikatne kwiaty.

Indoor gardenias powinny być przechowywane w jasnym pomieszczeniu, ale nie powinny być umieszczone w bezpośrednim świetle słonecznym. Ale jeśli cierpisz na bezsenność lub niepokój, inwestowanie trochę czasu w jeden z tych pięknych kwiatów może być tanim i zdrowszym rozwiązaniem na przyjmowanie pigułek!

6. Spider Plant

Nie należy mylić z Wężową Rośliną, Pająk jest również mistrzem oczyszczania powietrza. Testy NASA wykazały, że usuwa on z powietrza około 90% potencjalnie wywołującego raka chemicznego formaldehydu. Ponieważ formaldehyd znajduje się w powszechnych produktach gospodarstwa domowego, takich jak kleje, fugi i wypełniacze, to dobry pomysł, aby utrzymać jedną z tych roślin wokół.

Oprócz oczyszczania powietrza, będzie również wchłaniać zapachy i opary, jak również utrzymanie poziomu tlenu w pomieszczeniu, promując lepszy sen.

7. Valerian

Valerian jest rośliną wieloletnią o słodko pachnących różowych lub białych kwiatach, które kwitną latem.

Podczas gdy kwiaty były używane jako perfumy w XVI wieku, korzeń był używany jako herbata lub nalewka od czasów starożytnych, z rzymskim lekarzem i filozofem Galenem przepisującym go na bezsenność.

Nowsze badania wykazały, że Galen miał rację, przepisując Valerian Root - wdychanie jego zapachu pomoże Ci szybko zasnąć i zapewni lepszą jakość snu.

Oprócz trzymania go na oknie w sypialni (potrzebuje pełnego słońca przez 6 godzin dziennie), dlaczego nie dodać kilku płatków do kąpieli, aby pomóc Ci odpłynąć?

8. Bluszcz angielski

Inna z najlepszych roślin NASA do oczyszczania powietrza, bluszcz angielski jest prosty w uprawie i wymaga jedynie umiarkowanej ekspozycji na światło słoneczne.

Badania wykazały, że ten liść może poprawić objawy alergii lub astmy - co, jak wiedzą wszyscy chorzy, może poważnie wpłynąć zarówno na ilość jak i jakość snu.

American College of Allergy, Asthma & Immunology podał, że w eksperymencie z 2005 roku bluszcz angielski usunął 94% unoszących się w powietrzu odchodów i 78% pleśni w ciągu zaledwie 12 godzin! Ponieważ pleśń może wpływać na nasze oddychanie, jest to z pewnością roślina, którą można mieć pod ręką na wspaniały sen.

Ta wiecznie zielona winorośl wygląda wspaniale w krytym, wiszącym koszu lub umieszczona na gzymsie, gdzie liście mogą schodzić w dół. Jest jednak toksyczna dla dzieci i zwierząt domowych, więc trzymaj ją poza zasięgiem!

9. Pokój Lily

Nie tylko przyjemne dla oka, Peace Lily jest kolejną z supergwiazd NASA roślin, pomaga odfiltrować szkodliwe benzen, trójchloroetylen i toksyny formaldehydowe.

Wilgoć wydzielana przez te uderzające kwiaty może zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu nawet o 5%. Tłumi to unoszące się w powietrzu drobnoustroje, które mogą prowadzić do alergii, a także pomaga w łagodzeniu tych drażniących suchych nosów i gardła, które sprawiają, że nie możesz spać całą noc.

Ładna, zacieniona pozycja (poza zasięgiem zwierząt domowych i dzieci) i cotygodniowe podlewanie to wszystko, czego Lily potrzebuje - to nie jest zbyt wiele, aby prosić w zamian za wspaniały sen.

10. Palma Bambusowa

Znana również jako Palma Trzcinowa, ta mała roślina jest fantastycznym oczyszczaczem powietrza. Odświeżacze wypełnione chemikaliami to tylko kilka z tych ładnych palm i pożegnanie z unoszącymi się w powietrzu zapachami i toksynami.

Nie tylko będziesz mógł cieszyć się czystym, świeżym powietrzem w ciągu dnia, ale również będziesz mógł cieszyć się fantastycznym snem w nocy.

Ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie, Bambusowa Palma wprowadzi do twojej sypialni tropikalne, ciepłe uczucie. Jest dość łatwa w pielęgnacji - po prostu utrzymuj glebę w stanie wilgotnym (ale nie mokrym) i umieść roślinę w miejscu nasłonecznionym.

11. Gerber Daisies

Te jasne i wesołe kwiaty nie mogły nie pomóc, ale wprawiły cię w dobry nastrój! Różowe, pomarańczowe, żółte i białe powinny być mile widzianym dodatkiem do każdego pokoju - i to nie tylko dlatego, że dobrze wyglądają.

W nocy uwalniają również tlen, który ułatwia oddychanie podczas drzemki. Jeśli cierpisz na bezdech lub alergię, to te stokrotki są zdecydowanie zalecane.

Ostrzeżenie dla początkujących ogrodników - ponieważ są one podatne na choroby grzybicze, stokrotki Gerber wymagają szczególnej uwagi, szczególnie w odniesieniu do podlewania i poziomu światła.

12. Golden Pothos

Dzięki marmurkowym liściom w kształcie serca, Golden Pothos jest kolejną wyjątkową rośliną oczyszczającą powietrze według NASA.

Ci, którzy mają napięty grafik, będą szczególnie zadowoleni z tego bluszczowego pnącza. Nie tylko będziecie mieli lepszą jakość snu, ale nie musicie się zbytnio martwić o jego pielęgnację - kilka godzin porannego słońca i odrobina wody raz w tygodniu to wszystko, czego potrzebujecie.

Jest to wspaniała wisząca roślina, która ogranicza swoją inwazyjną naturę i sprawia, że jej lekko toksyczne liście pozostają poza zasięgiem zwierząt domowych i dzieci.

Zobacz również