Nowoczesne wyciskarki i sokowirówki

Moda na zdrowe żywienie to w dużej mierze moda na soki owocowe. Jest to rzadki przypadek mody dobrej dla nas, więc warto jest dać się jej ponieść. Na początku powstaje tylko problem, czy zdecydować się na sokowirówkę, którą znały już nasze babcie, czy raczej na stosunkowo nowe narzędzie na rynku – wyciskarkę do soku?

Różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami są całkiem spore i nie potrzeba wiedzy specjalistycznej, by je zauważyć. Sokowirówki ścierają surowce szybko wirującymi tarczami lub ostrzami i odwirowują sok. Problemem w takim procesie jest wysoka temperatura i duża ilość podawanego powietrza do soku.

Wyciskarka pracuje powoli, a jej sercem jest wolno obracający się wałek. Nie ma tu sita ściernego czy wirowania – jest prasowanie przez śrubę o ogromnej sile. Temperatura pracy jest niska, dzięki czemu substancje w soku nie są niszczone, a do tego sok jest znacznie bogatszy w błonnik i inne ważne elementy. Praca wyciskarki generuje również znacznie mniej hałasu.

Sokowirówka

Nawet dobre sokowirówki czasami nie radzą sobie z twardymi warzywami lub produkują z nich mało soku. Do pomocy w takiej sytuacji stworzono specjalny tryb turbo, dzięki któremu możliwe jest ustawienie na chwilę silnika na wyższe obroty. Ta sama funkcja może też czyścić sitko, kiedy nie jest ono obciążone. Moment Turno i sokowirówka będzie potem pracować efektywniej.

Funkcjonalna sokowirówka

W przypadku sokowirówek bardzo przydatne są też dodatkowe przystawki. Zastosowanie odpowiedniego modułu może zmienić sokowirówkę w młynek udarowy, malakser, kubek miksujący i wiele innych rzeczy.

Za wadę sokowirówek uchodzi za to proces ich czyszczenia, który jest żmudny i meczący. Nowoczesne sokowirówki mają wiele innowacji na tym polu ułatwiających pracę, na przykład gładkie sitka lub wyprofilowanie obudowy eliminujące zakamarki. Warto zwracać uwagę na takie kwestie przy zakupie.

Wyciskarki wolnoobrotowe

Wolne obroty wyciskarki to funkcja stosunkowo nowa. Powoduje ona, że cały surowiec jest powoli prasowany przez jeden lub dwa wały ślimakowe znajdujące się w urządzeniu. Taki sposób pracy gwarantuje uzyskanie najwyższej jakości soku, ponieważ uszkodzeniu nie ulęgają witaminy i enzymy zawarte w soku owocowym. Co więcej, wyciskanie pozwala też na radzenie sobie z twardymi warzywami.

Warto jest postawić na urządzenie mające możliwość pracy w trybie ciągłym. Taka wyciskarka na bieżąco usuwa z siebie suchą pulpę do zewnętrznego pojemnika.

Zobacz również