Wyciskarka i sok z kartonu - próba porównania

Gdy próbujemy zestawić ze sobą soki pochodzące z wyciskarki oraz te, które są sprzedawane w kartonach, szybko orientujemy się, że te pierwsze wygrywają zarówno ze względu na siłę energetyczną, jak i zawartość witamin.

Co więcej, ich picie jest znacznie bezpieczniejsze, mamy bowiem do czynienia z sokami wolnymi zarówno od barwników, jak i od konserwantów. Popularne soki z kartonu zazwyczaj są sztucznie dosładzane, czymś oczywistym jest przy tym rozcieńczanie ich z wykorzystaniem wody. Soki te wyprodukowane są zresztą z zagęszczonego koncentratu i wody, a do tego często są pasteryzowane w wysokiej temperaturze. Nietrudno się domyślić, że nie jest to obróbka przyjazna składnikom odżywczym. Oczywiście, na opakowaniu możemy zapoznać się z informacjami na temat składu soku, zazwyczaj jednak warunki, w jakich był on produkowany nie wydają się nam aż tak istotne. Jeśli był to zakład przetwórczy powinniśmy liczyć się między innymi z obecnością szkodliwych zanieczyszczeń.

jakość owoców w sokach z kartonu Także same owoce przeznaczone do produkcji soków w kartonach często nie są produktami najwyższej jakości. Najczęściej są to tak zwane spady, a więc owoce uszkodzone i nadgniłe, które nie mają szans na trafienie do tradycyjnej sprzedaży. Wyciskarka jest urządzeniem, które umożliwia oddzielenie soku od włóknistej masy, która wchodzi w skład surowców. Jej zaletą jest między innymi to, że radzi sobie naprawdę dobrze nawet z tymi składnikami, o których wiadomo, że ich przerobienie na sok stanowi szczególnie duże wyzwanie, a więc choćby z listkami pietruszki. Najczęściej jest sprzedawana w wersji elektronicznej, choć na rynku nie brakuje także wyciskarek przeznaczonych do obsługi ręcznej.

Innym sprzętem pozwalającym na uzyskanie soku jest sokowirówka, zastanawiając się nad jej zakupem należy mieć jednak na uwadze to, że jest znacznie mniej efektywna w działaniu niż wyciskarka. Jej znakiem rozpoznawczym jest to, że najpierw przeciera składniki, a dopiero w dalszej kolejności prowadzi do ich odwirowania. Nie jest też łatwa w utrzymaniu czystości, a sok ma niższą wartość odżywczą niż ten z wyciskarki.

Zobacz również