Jak przechowywać świeże soki?

Zarówno wyciskarki wolnoobrotowe, jak i sokowirówki wywołują nie tylko spore zaciekawienie, ale i pewne wątpliwości. Wśród pytań dotyczących ich funkcjonowania jednym z najczęściej powtarzanych jest to, które odnosi się do przechowywania świeżych soków. Nie każdy może przecież znaleźć czas na to, aby wyciskać sok każdego ranka oraz wieczora. Nic więc dziwnego, że pojawia się pokusa przygotowania za jednym razem większej porcji soku, ta bowiem może wystarczyć nawet na kilka dni. Czy jest to jednak możliwe?

Czy po wyciśnięciu sok może być przechowywany?

Choć odpowiedź na tak postawione pytanie jest twierdząca, należy liczyć się z tym, że z każdą godziną wartość odżywcza takiego soku będzie niższa. Nie ma w tym przypadku, aby jednak lepiej zrozumieć omawiane tu zjawisko dobrze jest uświadomić sobie, że sam proces wyciskania soku bazuje na niszczeniu znajdujących się w owocach i warzywach ścian komórkowych. Już po uszkodzeniu takiej ściany z komórki wydobywa się bogaty w składniki odżywcze sok. Niestety, składniki te, choć wartościowe, mają pewne wady. Na pierwszy plan wysuwa się to, że są one wrażliwe na warunki zewnętrzne. Tak światło, jak i temperatura oraz wilgotność zmniejszają pożywność soku w pewnym momencie prowadząc choćby do rozkładu witamin. Świadomy jest tego choćby doktor Gerson, autor słynnej sokowej diety Gerona. Uważa on, że dieta ma sens jedynie wtedy, gdy sok jest wypijany najpóźniej dwadzieścia minut po jego wyciśnięciu. Tylko wtedy możemy mówić o najwyższym stężeniu składników odżywczych, a więc również o największej wartości takiego soku.

Ile może stać świeżo wyciśnięty sok?

Na czas przechowywania soku składa się przynajmniej kilka czynników. Tu na pierwszy plan wysuwa się to, jaka wyciskarka została wykorzystana, aby możliwe było jego przygotowanie. Nie bez znaczenia jest przy tym nie tylko liczba obrotów wykonywanych na minutę, ale i to, czy mamy do czynienia z wyciskarką wolnoobrotową, czy też z sokowirówką. Niemal zawsze to wyciskarka powinna być zresztą naszym pierwszym wyborem jako gwarant soku lepszego jakościowo. Przyczynia się do tego przede wszystkim mała liczba obrotów. Nie możemy jednak zapominać o tym, że sok powstaje nie tylko na różne sposoby, ale i z wykorzystaniem różnych owoców i warzyw. Jeśli więc wycisnęliśmy sok z cytryny, może być on przechowywany dłużej niż ten, którego bazą są jabłka. Ważny jest też sam sposób przechowywania soku. Jeśli więc planujemy pozostawić go w szklance na kuchennym stole, trudno liczyć na to, że po kilku dniach będzie posiadał jakiekolwiek wartości.

Gdy mamy do czynienia z sokami z sokowirówki, przyjmuje się, że powinny być one wypite maksymalnie osiem godzin po przygotowaniu. Jeśli jednak korzystamy z wyciskarki wolnoobrotowej, czas ten ulega wydłużeniu i może wynosić nawet 24 godziny. Producenci tych urządzeń często starają się przekonać nas, że sok może być zdatny do użytku nawet przez trzy doby, zaleca się jednak podchodzenie do tego rodzaju zapewnień z ostrożnością. Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak go przechowywać, z pewnością najlepszą z opcji okaże się szklana butelka.

Zobacz również