Zdrowie na co dzień z wyciskarką do soku

Odpowiednie żywienie w dzisiejszym świecie powoli zaczyna przybierać postać świętego Graala, czyli nieosiągalnego marzenia, do którego wiele osób dąży, ale raczej nikomu nie udaje się go osiągnąć.

Najczęściej jest jeszcze gorzej, ponieważ współczesna dieta wygląda tak, że jemy tłusto, słono i słodko, a nasze posiłki są często pozbawione różnych ważnych składników odżywczych. Oczywiście przed wiekami ludzie nie mieli takiego dostępu do żywności i ich dieta też była nieustannie niezbalansowana, ale braki w jednym okresie nadrabiali w innym, bo człowiek jest odporny na niepełną dietę przez dłuższy okres czasu. W naszym przypadku jedna, zła dieta może jednak istnieć latami.

Ratunkiem jest dokładanie do każdego posiłku porcji warzyw i owoców, ale jak to jest w praktyce, wszyscy wiemy. Taki stan rzeczy powoduje coraz większą powszechność chorób cywilizacyjnych. Jest to ważny dzwonek ostrzegawczy. Dla wielu osób wystarczająco głośny. Coraz więcej z nas, nawet jeśli nie ma możliwości jedzenia wszystkich posiłków we właściwej formie, stara się uzupełniać swoją dietę o soki owocowe. Bardzo ważne jest, by pite przez nas soki, a potrzeba ich nawet trzy szklanki dziennie, były sokami świeżymi i wyciskanymi w odpowiedni sposób, konkretnie poprzez prasowanie w wyciskarkach do soku.

wyciskane domowe soki Soki sklepowe (nie licząc bardzo drogich soków jednodniowych) nie są tutaj żadną alternatywą, ponieważ te najgorsze z nich robione są z koncentratu, w którym zabito niemal wszystkie ważne składniki odżywcze i pozostał jedynie podrasowany chemicznie smak, a w tych trochę lepszych mamy do czynienia z konserwantami, substancjami słodzącymi oraz różnymi dodatkami.

Ilość substancji prozdrowotnych także jest umiarkowana. Wyciskarki do soku oferują nam sok w pełni zdrowy, który jest wolny od wszelkich chemicznych dodatków. Sam proces wyciskania soków odbywa się bez podnoszenia temperatury soku i bez jego zapowietrzania. W ten sposób można uzyskać nawet dwa razy więcej witamin, minerałów i różnych enzymów, niż z soku z sokowirówki.

Zobacz również