Wyciskarka czy sokowirówka - porównanie

Czy nasza codzienna dieta jest wystarczająco różnorodna? Wiele osób, którym zadaje się to pytanie przyznaje, że można mieć co do tego spore wątpliwości. Na szczęście, wprowadzenie do niej wartościowych składników wcale nie musi być skomplikowane. W tym celu warto zainteresować się możliwościami wyciskarki wolnoobrotowej. Jeśli poznamy ją bliżej, szybko odkryjemy, że jest ona rozwiązaniem zdecydowanie bardziej interesującym niż klasyczna sokowirówka.

Co warto wiedzieć o wyciskarce wolnoobrotowej?

Wyciskarka wolnoobrotowa jest kompleksowym urządzeniem kuchennym. Pozwala na przygotowywanie soków. Umożliwia przy tym wykorzystywanie w tym celu nie tylko owoców, ale również warzyw. W przeciwieństwie do innych urządzeń o podobnym charakterze takich, jak choćby sokowirówki i blendery, doskonale radzi sobie także z warzywami liściastymi, do soku można więc dodać choćby szpinak, natkę pietruszki oraz zioła. Soki uzyskiwane są dość wolno. Trzeba na nie chwilę poczekać, w zamian jednak otrzymujemy rozwiązania charakteryzujące się wyższą jakością. Posiadają nie tylko więcej witamin, ale również innych składników mineralnych niż soki z sokowirówki. Smakują przy tym nawet dzieciom, co sprawia, że łatwiej jest zapewnić im odpowiednią dzienną dawkę warzyw i owoców.

Poznaj zalety wyciskarki wolnoobrotowej

Gdybyśmy chcieli wskazać najważniejszy element wyciskarek wolnoobrotowych, z pewnością byłby to wałek ślimakowych. Jeden z najbardziej popularnych podziałów tego rodzaju urządzeń odwołuje się zresztą do tego, ile wałków wchodzi w ich ślad. Możemy zatem mówić zarówno o pionowych i poziomych wyciskarkach jednoślimakowych, jak i o wyciskarkach wolnoobrotowych dwuślimakowych. Te ostatnie zwracają na siebie uwagę ze względu na imponującą wydajność, choć są też cięższe, a ich budowa jest bardziej skomplikowana. Bez względu jednak na to, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, powstanie soku jest możliwe dzięki miażdżeniu warzyw i owoców. To właśnie ten proces pozwala na wyciśnięcie soku. Sam sok jest zawiesisty i mętny. Soki z wyciskarki różnią się od tych, które powstają z użyciem sokowirówki także tym, że nie powstaje na nich piana. Można je pić od razu, nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby odstawić je do lodówki i pić w ciągu doby albo dwóch.

Czy wyciskarka jest lepsza od sokowirówki?

Jeśli zestawiamy ze sobą wyciskarkę wolnoobrotową i sokowirówkę, nie możemy nie zauważyć tego, że ta ostatnia jest zdecydowanie bardziej wydajna. Soki można uzyskać za jej pośrednictwem nie tylko łatwo, ale i stosunkowo szybko. To dobry pomysł, gdy nie mamy jeszcze doświadczenia z sokami. Jeśli jednak analizujemy głośność działania, wyciskarka wolnoobrotowa prezentuje się o wiele lepiej. Sokowirówka nie pozwoli nam też na wykonanie napojów bazujących na bardziej wyszukanych składnikach. Nie sprawdzi się też jako urządzenie pozwalające na przygotowanie smacznego deseru. Soki z wyciskarki dłużej zachowują też przydatność do spożycia, podczas gdy te z sokowirówki powinno się wypić maksymalnie po kilku godzinach od przygotowania.

Zobacz również