Poważne problemy z pamięcią, które nie są demencją, które można odwrócić.

Według ostatniego badania przeprowadzonego przez Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), co dziewiąta osoba dorosła w wieku powyżej 45 lat ma problemy z pamięcią, które często są najwcześniejszymi objawami choroby Alzheimera i innych form demencji.

Co gorsza, ponad połowa tych osób dorosłych (które doświadczyły problemów z pamięcią w ciągu ostatnich 12 miesięcy) nie zgłosiła się do lekarza, aby omówić ten problem. Większość z nich uważała, że ten spadek pamięci jest normalną rzeczą dla ich grupy wiekowej.

Nie jest. Spadek pamięci nie jest normalną częścią starzenia się.

Jeśli zauważyłeś, że twoja pamięć nie jest tak ostra, jak kiedyś, lub jeśli znasz kogoś, kto obecnie ma problemy z pamięcią, pamiętaj, że jest to problem, który często można dość łatwo odwrócić.

Częste przyczyny problemów z pamięcią, które nie są demencją

Przyjrzyjmy się najczęstszym przyczynom odwracalnych problemów z pamięcią.

Naukowcy teraz wiedzą, i nazywają nasze jelita "drugim mózgiem". Jeśli zauważyłeś poniżej, wszystkie przyczyny problemów z pamięcią zaczynają się w jelitach.

Brak równowagi żywieniowej, spożycie chemikaliów i leków, stres (który powoduje problemy w jelitach) - wszystko zaczyna się w jelitach. Więc sensowne jest odwrócenie tego problemu, także przez jelito!

1. Nierównowaga żywieniowa i niedobory

Twoja dieta ma ogromny wpływ na pamięć, uwagę, skupienie i wszystkie inne funkcje twojego mózgu.

 • Jedzenie zbyt dużej ilości tłuszczu i cukru może zaburzyć różne formy pamięci.
 • Utrata pamięci jest obecna u 84,2% pacjentów z niedoborem witaminy B12.
 • Niedobór witaminy D był związany z utratą pamięci wzrokowej
 • Niedobór Omega-3 był związany z pogorszeniem funkcji poznawczych.

Innymi słowy, aby zachować ostrą pamięć przez lata, ważne jest, aby stosować dobrze zbilansowaną dietę bogatą we wszystkie niezbędne mikro- i makroskładniki odżywcze.

2. Spożycie sztucznych dodatków do żywności

Istnieją setki powszechnie stosowanych sztucznych dodatków do żywności - konserwantów, barwników, wzmacniaczy smaku, substancji słodzących i wielu innych. Chociaż ogólna opinia jest taka, że są one stosunkowo bezpieczne dla zdrowia ludzkiego, badania sugerują, że sprawy nie są takie proste.

Na przykład, badania na zwierzętach wskazują, że narażenie samic szczurów na działanie mieszaniny zwykłych barwników spożywczych powoduje zaburzenia w nauce i pamięci u ich potomstwa.

Podobny efekt, choć łagodniejszy, zaobserwowano, gdy dorosłym szczurom i myszom podano tartrazynę, powszechnie stosowany żółty barwnik pokarmowy.

Chodzi o to, że nie możemy być w 100% pewni, czy sztuczne dodatki do żywności są bezpieczne pod względem pamięci, ale wiemy, że nie zapewniają one żadnych korzyści.

Czyż nie lepiej jest ich unikać? Naturalne jest zawsze lepsze, jeśli chodzi o odżywianie!

3. Skutki uboczne leków

Wiele konwencjonalnych leków może powodować problemy z pamięcią, zarówno krótko-, jak i długoterminowe. Jednak większość z tych zmian jest odwracalna w ciągu kilku miesięcy po zaprzestaniu przyjmowania danych leków.

Według American Association of Retired Persons (AARP), najczęstszymi farmakologicznymi sprawcami problemów z pamięcią są:

 • Benzodiazepiny (leki przeciwlękowe i uspokajające)
 • Statyny (leki obniżające poziom cholesterolu)
 • Leki antyseptyczne
 • Opioidowe środki przeciwbólowe
 • Leki na chorobę Parkinsona
 • Beta-blokery (leki przeciwnadciśnieniowe)
 • Niektóre środki wspomagające snu
 • Leki antycholinergiczne (często stosowane w leczeniu nietrzymania moczu i nadczynności pęcherza moczowego)
 • Leki antyhistaminowe pierwszej generacji (leki antyalergiczne)

Oczywiście, nie oznacza to, że powinieneś zaprzestać przyjmowania któregokolwiek z tych leków przed omówieniem sprawy ze swoim lekarzem.

Najlepiej będzie, jak będzie wyglądał proces "krok po kroku":

 • Powiedz swojemu lekarzowi, że ostatnio masz problemy z pamięcią i że podejrzewasz, że może to mieć coś wspólnego z lekami, które obecnie przyjmujesz.
 • Omówienie dostępnych alternatyw - innych leków, mniejszych dawek itp.
 • Uzgodnić rozwiązanie do wypróbowania oraz termin, po którym wspólnie ocenicie skuteczność nowego podejścia.

Wypłucz i powtórz, korygując jednocześnie swoją dietę. Niektóre z tych leków może spowodować wyczerpanie niektórych składników odżywczych w organizmie, więc ma sens również wziąć te suplementy, dopóki nie widać poprawy!

4. Stres i brak aktywności fizycznej

Stres, zwłaszcza stres chroniczny, jest znanym czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera i innych problemów z pamięcią. Bycie nieaktywnym fizycznie i prowadzenie siedzącego trybu życia są innymi czynnikami ryzyka pogorszenia zdolności poznawczych.

A oto punkt odniesienia: badania wskazują, że stres sprawia, że ludzie są mniej skłonni do aktywności fizycznej, mimo że ćwiczenia fizyczne znacznie zmniejszają odczuwany stres. To błędne koło: bycie zestresowanym odsuwa cię od jednego z najbardziej efektywnych sposobów na bycie mniej zestresowanym.

Innymi słowy, angażując się w aktywność fizyczną, można w zasadzie zabić dwie pieczenie na jednym ogniu i pozbyć się dwóch możliwych przyczyn problemów z pamięcią!

Trening poprawia przepływ krwi w całym organizmie, co oznacza, że Twój mózg otrzyma więcej tlenu i składników odżywczych, co bezpośrednio prowadzi do lepszej pamięci.

5. Rtęć i inne zatrucia metalami ciężkimi

Zatrucie metalami ciężkimi jest kolejną dość powszechną przyczyną problemów z pamięcią w każdej grupie wiekowej. Wiadomo, że po spożyciu rtęć trafia prosto do mózgu, co powoduje wiele problemów z mózgiem.

Zanieczyszczone rośliny uprawne, woda, zanieczyszczenie powietrza - wszystko to może być źródłem metali ciężkich, które odkładają się w tkankach Twojego ciała i stopniowo obniżają ich funkcje. Funkcje mózgu nie są tu wyjątkiem:

 • Toksyczność rtęci często charakteryzuje się problemami z pamięcią, depresją i chronicznym zmęczeniem.
 • Toksyczność kadmu była związana z problemami z pamięcią węchową i ogólnym pogorszeniem funkcji poznawczych w badaniach na zwierzętach.
 • Toksyczność kobaltu i chromu została powiązana z depresją i pamięcią krótkotrwałą.

Chociaż nie możemy zmienić globalnej ekologii, możemy wspierać zasoby naturalne naszego organizmu w walce z metalami ciężkimi, z którymi mamy do czynienia.

 • Jedz więcej świeżych warzyw i owoców dla wsparcia antyoksydacyjnego
 • Od czasu do czasu należy przeprowadzić detoksykację metali ciężkich za pomocą naturalnych produktów chelatujących, takich jak trawa pszenna, czosnek, kolendra i zielona herbata.

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Przed nurkowaniem do jedzenia pokarmów pobudzających mózg i przyjmowaniem ukierunkowanych suplementów, robienie oczyszczenia żołądka i jelit może pomóc oczyścić wiele starych odchodów, które powodują, że twoje jelita są ospałe. Z dobrym oczyszczeniem jelit Twoje ciało będzie w stanie wchłonąć te składniki odżywcze sposób lepiej.

Następujące grupy osób z problemami pamięci lub mgły mózgowej, najprawdopodobniej mają również zaburzenia żołądkowo-jelitowe i infekcje szkodliwych mikroorganizmów bakteryjnych, drożdży (Candida) i/lub pasożytniczych:

 • Będąc na długoterminowych leków Jedzenie diety, która jest głównie przetworzonej żywności, które zawierają duże ilości sztucznych dodatków do żywności Cierpi z powodu przedłużających się okresów stresu Posiadanie zatrucia metalami ciężkimi

Jeśli wpadniesz do którejkolwiek z tych grup, możesz mieć następujące objawy, inne niż problemy z pamięcią:

 • Zespół jelita drażliwego
 • Przewlekłe zaparcia
 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
 • Dywertykuloza
 • Gaz i wzdęcie
 • Dystensja brzuszna
 • choroba Leśniowskiego-Crohna

Oprócz oczyszczania przewodu pokarmowego, w "oczyszczaniu" organizmu dla jego lepszego funkcjonowania niezbędne jest również oczyszczenie go z pasożytów. Po zagojeniu się jelita istnieje duże prawdopodobieństwo, że problemy z pamięcią zostaną odwrócone.

Naturalne wzmacniacze mózgu

Ze wszystkich naturalnych sposobów na zwiększenie mocy mózgu (na dodatek do robienia właściwego oczyszczania) w ogóle i pamięci konkretnie, te pokarmy są najbardziej skuteczne - i są one wspierane przez badania naukowe!

Wypróbuj te naturalne środki zaradcze:

 • Zielone soki są jedną z pierwszych rzeczy, które musisz włączyć do swojej codziennej rutyny, aby pomóc poprawić swoje zdrowie mózgu. Zielone soki uzdrawiają jelita, oczyszczają krew i poprawiają przepływ krwi, który przenosi więcej tlenu i składników odżywczych do mózgu. Im więcej tlenu i składników odżywczych dostaniesz do swojego mózgu, tym lepsza będzie twoja praca mózgu. Im zdrowsze jest twoje jelito, tym zdrowszy będzie twój mózg.
 • Kolendra i pietruszka to dwie najlepsze zielonki do wykorzystania w tym celu.
 • Olej kokosowy Virgin poprawia pamięć, wspierając cząsteczki sygnalizacyjne mózgu, zmniejszając stres oksydacyjny i zwiększając wydajność antyoksydacyjną. Badania kliniczne wykazały, że pacjenci z chorobą Alzheimera podawali codziennie 2,7 łyżki stołowe oleju kokosowego, aby uzyskać poprawę statusu poznawczego.
 • Kurkumina, główny polifenol kurkumy, ma działanie przeciwzapalne i neuroprotekcyjne, poprawia pamięć i zdolność uczenia się.
 • Ginkgo biloba poprawia przepływ krwi w mózgu, ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, jest skuteczny w poprawie funkcji poznawczych, a nawet w leczeniu zdiagnozowanych demencji.

Wniosek

Problemy z pamięcią nie powinny być lekceważone, niezależnie od grupy wiekowej: nigdy nie są one normalną częścią starzenia się. Co więcej, problemy z pamięcią nie muszą być oznaką czegoś strasznego i nieodwracalnego.

W wielu przypadkach problemy z pamięcią można odwrócić, jeśli wiemy, gdzie szukać przyczyny. Konwencjonalne leki, niedobory w diecie, brak aktywności fizycznej, a nawet po prostu chroniczny stres - wszystko to może prowadzić do pogorszenia się pamięci.

Dobrą wiadomością jest to, że wszystkie te przyczyny mogą być złagodzone lub nawet całkowicie odwrócone, jeśli podejmiesz działania i podejdziesz do sprawy z rozwagą.

Zobacz również