Świeże Soki - pij na zdrowie!

Od setek, a może nawet tysięcy lat soki owocowe, warzywne z domieszką ziół były bazami do tworzenia leczniczych mikstur. Współcześnie, prozdrowotne właściwości takich naturalnych napojów zostają odkrywane na nowo.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Na pojawienie się tego "trendu" miało wpływ wiele czynników. Dziś, soki nie muszą być monotonne, bowiem w supermarketach, a nawet osiedlowych warzywniakach można znaleźć owoce z różnych zakątków świata. Dzięki temu, można tworzyć różnorodne kompozycje smakowe. Zmiany nastąpiły również w narzędziach do pozyskiwania soków. Dotychczas by uzyskać pełnowartościowy sok trzeba było wyposażyć się w ogrom cierpliwości i czasu. Tymczasem teraz, na półkach sklepów z wyposażeniem RTV/AGD znaleźć można wyciskarki w różnych wariantach, z różnych kategorii cenowych.

Właściwości zdrowotne soków. W rezultacie, jesteśmy w stanie samodzielnie wycisnąć nawet o 100% więcej soku, niż za pomocą prymitywnych narzędzi. Aczkolwiek, aby mieć choćby ogólne przeświadczenie o właściwościach konkretnego soku, warto przejrzeć się składowi i zastosowaniu w medycynie leczniczej, konkretnego owocu. Ze względu na dostępność, stosunkowo niską cenę oraz łatwość pozyskiwania soku najbardziej popularnym surowcem nieustannie od lat są cytrusy. Pomarańcze, mandarynki, grejpfruty są źródłem witaminy C, wspomagającej system immunologiczny. Dlatego zdecydowanie warto dostarczać ją w sezonie przeziębień i grypy.

właściwości cytryny Dodatkowo, cytryna posiada właściwości wybielające, likwidujące przebarwienia na skórze. Okłady z cytrusów doskonale niwelują dyskomfort będący wynikiem schorzeń żylnych. Cudze chwalicie, swego nie znacie. Jabłka, gruszki, śliwki to niepodważalne symbole rodzimych sadów, mimo to to chyba najbardziej niedocenione owoce. Jabłka, śliwki korzystnie wpływają na układ pokarmowy, usprawniając wszystkie procesy trawienne. Gruszka zaś, od pokoleń znana jest z właściwości przeciwgorączkowych. Naturalne okłady na bazie soku z tego owocu, przyspieszą gojenie się nawet najgłębszej rany

Zobacz również