Jak zrobić mleko orzechowe

Mleko orzechowe (znane również jako "mylk") stanowi doskonały dodatek do każdego przedsiębiorstwa, które sprzedaje soki. Mleko orzechowe w ciągu ostatnich kilku lat zyskało na popularności zarówno w sklepie spożywczym, jak i w barach z sokami. Obecnie istnieją nawet firmy, które produkują tylko surowe mleko orzechowe.

Więc co to jest mleko orzechowe?

Cóż, w rzeczywistości nie jest to mleko, co sprawia, że jest naturalnie wolne od laktozy, a także bardzo niskie kalorie, gdy jest podawany bez dodatku substancji słodzących. Mleko orzechowe to najczęściej tylko orzechy, migdały i nerkowce oraz filtrowana woda. Słodziki takie jak daktyle, wanilia lub miód mogą być dodawane w celu wzmocnienia smaku.

  1. Orzechy moczyć w przefiltrowanej wodzie przez 24 do 48 godzin. Jest to dość szeroki zakres, ale okazało się, że im dłużej orzechy są namoczone, tym mniej wody potrzeba później do ich zmieszania. To powinno zaowocować również bardziej kremowym smakiem. Moczenie powinno zawsze odbywać się w lodówce.
  2. Odsączyć i spłukać. Woda będzie brudna, zwłaszcza jeśli zostanie namoczona bliżej 48 godzin. W kolejnym kroku dodamy czystą, świeżą wodę.
  3. Zważymy orzechy i dodamy do nich przefiltrowaną wodę. Zważyliśmy dwa funty (9 kg) namoczonych orzechów i dodaliśmy cztery funty (1,8 kg) wody (ok. 2 litry / 68 uncji). Uwaga: W tym miejscu mogą być wymagane pewne próby i błędy, ponieważ stosunek ilości orzechów do wody może się różnić w zależności od tego, jak chcesz, aby smakowały i jak długo moczyłeś orzechy. Stwierdziliśmy, że jeśli moczyliśmy orzechy tylko przez 24 godziny, stosunek ten musiał wynosić co najmniej jedną część orzechów do trzech części wody, tylko po to, aby orzechy dobrze się połączyły. Zbyt mała ilość wody sprawiła, że gnojowica stała się jak ubita lukier i nie dociskała dobrze. Moczenie przez 48 godzin pozwoliło nam na zrobienie jednej części orzecha na dwie części wody.
  4. Zmieszać mieszaninę w gnojowicy. Używaliśmy Vitamixu XL, ponieważ wielkość mieszanki jest bardzo duża i bardzo dobrze sprawdza się w mieszaniu orzechów. Chcemy tylko rozbić orzechy na mniejsze rozmiary, a nie uzyskać je tak dobrze, że dostaną się do naszego mleka. Zazwyczaj wystarczy 20 do 30 sekund. Uruchomić mikser na średniej prędkości i po 8 do 10 sekundach podnieść go do wysokiej.
  5. Wlać do prasy. Stwierdziliśmy, że szeroki worek o splocie jest najlepszy do pracy, ponieważ jest najbardziej wydajny, a mimo to nie wpuszcza zbyt dużej ilości mączki orzechowej do mleka.
  6. Powtarzaj kroki 3-5, aż worek będzie do połowy pełny lub zużyjesz wszystkie swoje orzechy. Wymieszaj wszystkie dodatkowe składniki stałe.
  7. Do tego przepisu użyliśmy daktyli. Po zmieszaniu dodać do zawiesiny orzechowej.
  8. Uruchomić prasę. Prasujemy bardzo powoli, aby mieć pewność, że gnojowica nie przelewa się przez górną część worka. Ustawiamy prasę na około 2 minuty, aby się całkowicie zamknęła.
  9. Dodajemy wszelkie dodatkowe składniki płynne lub proszkowe. Popularnymi składnikami są wanilia lub kakao w proszku. Dodajemy do mleka orzechowego i mieszamy.
  10. Butelka, schłodzić i cieszyć się!

Zobacz również