Dieta bezglutenowa w formie cateringu dietetycznego

​Do niedawna pojawiały się głosy, że unikanie spożywania glutenu to wyłącznie chwilowa moda. Charakteryzowana także jako bunt młodych ludzi na sposób odżywiania stosowany przez poprzednie pokolenia. W rzeczywistości to nic nie ma wspólnego z prawdą i lekceważenie problemu bywa bardzo krzywdzące. Wiele osób, w trosce o swoje zdrowie, zmuszone jest to wyeliminowania glutenu. Taka zmiana sposobu odżywiania traktowana jest w kategorii interwencji medycznej. Dla osób poszukujących gotowego cateringu polecamy dokładne zapoznanie się ze specyfikacją cateringu, ponieważ nawet najmniejsza zawartość glutenu może przynieść opłakane skutki zdrowotne. Sprawdź więcej na stronie: https://cateromarket.pl/diety/dieta-bezglutenowa-catering.

Dla kogo przeznaczona jest dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa wbrew powszechnie panującym przekonaniom nie jest modnym wymysłem, ale przede wszystkim jest to eliminacyjna dieta lecznicza. Ponadto, stanowi jedyny obecnie znany sposób leczenia celiakii lub innych schorzeń o podłożu alergii, tudzież nietolerancji na gluten. 

Celiakia - leczenie

Dieta bezglutenowa jest dedykowana przede wszystkim dla osób zmagających się z celiakią, określanej także jako choroba trzewna. Do tej pory, naukowcy nie opracowali skutecznego lekarstwa. Osoby chore na celiakię, mogą zniwelować skutki choroby, mogą, a nawet powinny, całkowicie zrezygnować z pokarmów posiadających w składzie gluten. Gluten to mieszanina białek, które znajdują się w odmianach pszenicy, jęczmieniu, owsie, a także w życie. Warto zaznaczyć, że owies teoretycznie nie powinien posiadać w składzie glutenu, jednak bardzo często ulega zanieczyszczeniu przy przetwarzaniu.

Celiakia jest bardzo groźnym schorzeniem. U osób chorych, które spożyją choćby śladową ilość glutenu, dochodzi do niszczenia kosmków jelitowych. Toksyczne działanie sprawia, że w organizmie przyswajana jest zmniejszona ilość substancji odżywczych. W efekcie, u osób chorych dochodzi do: powstawania niedoborów substancji koniecznych do prawidłowego funkcjonowania, rozwoju jelita cienkiego, bezpłodnością tudzież niedorozwojem płodu. Nie należy zapominać, że celiakia objawia się na co dzień. Najczęściej występują bóle brzucha, stawów, a także wzdęcia, którym może towarzyszyć zarówno biegunka jak i zaparcia. Jednocześnie, celiakia objawia się zaburzeniami neurologicznymi i przewlekłym zmęczeniem.

Alergia na gluten

Dieta bez glutenu polecana jest także w przypadku występowania alergii na gluten, a w szczególności w przypadku nietolerancji pszenicy. Wbrew pozorom, gluten stanowi jeden z najpopularniejszych alergenów. Do najczęściej występujących objawów alergii na gluten można zaliczyć m.in.: objawy skórne, zaburzona praca układu pokarmowego i oddechowego. W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego.

Przy alergii na gluten, należy wspomnieć chorobie Duhinga, która określana jest jako skórna odmiana celiakii. Charakteryzuje się występowaniem rumieni i pęcherzy na skórze.

Posiłki bez glutenu

Bardzo ciężko, szczególnie na początku, jest skomponować w pełni zbilansowany jadłospis, który nie będzie posiadał glutenu. Wiele produktów, pomimo oznaczeń "gluten free" nie są go w pełni pozbawione, co więcej może znajdować się także w mięsnych produktach, czy warzywnych mrożonkach. Zawierają go również przekąski, czy proszki do pieczenia, a także jest obecny w kolorowych alkoholach. Stąd też dla wielu osób kłopotliwe bywa odpowiednie skomponowanie posiłków, które są pozbawione glutenu. Produkty z pewnością pozbawione glutenu posiadają na opakowaniu licencjonowany przekreślony kłos.

W wielu przypadkach o wiele łatwiej jest skorzystać z gotowych rozwiązań, a mianowicie cateringu dietetycznego, który oferuje codzienny dowóz posiłków. Jadłospis komponowany jest przez wyspecjalizowanych dietetyków. Co więcej firma odpowiada za wykorzystywanie wysokiej jakości produktów, które mogą być stosowane przy diecie bezglutenowej. Osoby poszukujące odpowiedniej dla siebie firmy powinny skorzystać z witryny Cateromarket.pl, która stanowi zestawienie firm oferujący dany rodzaj cateringu. W jednym miejscu w sieci skupione są oferty wielu ofert.

Odchudzanie a dieta bezglutenowa

Wiele osób decyduje się na wyeliminowanie glutenu z uwagi na szybszą utratę kilogramów. Stąd też catering bezglutenowy jest popularny także u osób, które nie posiadają problemów z nietolerancją glutenu lub celiakią. Choć wśród środowisk medycznych pojawiają się sprzeczne stanowiska, które podważają słuszność stosowania diety bez glutenu u osób zdrowych. Z drugiej strony, część naukowców twierdzi, że brak glutenu w diecie przynosi ogromne korzyści. Stąd też najlepiej samodzielnie sprawdzić jak wykluczenie glutenu działa na organizm. W szczególności o jego wpływie na samopoczucie lub też w utracie wagi.

Zobacz również