Jak mycie rąk może bezpośrednio wpłynąć na rozprzestrzenianie się zakażeń takich jak koronawirus

Mycie rąk jest jednym z najprostszych sposobów ochrony siebie i swojej rodziny przed przeziębieniem, grypą, a nawet epidemiami takimi jak koronawirus. Oprócz przygotowania domu, prawidłowe mycie rąk jest prostym sposobem na zwalczanie wirusa COVID-19.

Jak mycie rąk może zwalczać wirusy

Wirusy mogą żyć poza organizmem. Wraz z kropelkami (zainfekowanymi cząsteczkami, które są rozprzestrzeniane, gdy zakażona osoba kaszle lub kicha), zanieczyszczone przedmioty są jednym z głównych sposobów rozprzestrzeniania się wirusów.

Nawet jeśli nie znasz nikogo, kto jest chory, możesz mieć kontakt z zanieczyszczonym przedmiotem. Klamka od drzwi, włącznik światła czy ławka w autobusie mogą w każdej chwili zawierać potencjalnego wirusa. Jeśli dotkniesz jednego z tych przedmiotów, a następnie dotkniesz swojej twarzy, możesz się zarazić.

Jednak przy prawidłowym myciu rąk wirusy te nie przedostaną się przez Twoje ręce. Wirus nie może dostać się do organizmu przez ręce. Wirusy, zwłaszcza wirusy oddechowe, takie jak koronawirus, mogą dostać się do organizmu tylko przez oczy, twarz lub usta. Częste i dokładne mycie rąk jest jednym z najłatwiejszych i najskuteczniejszych sposobów na powstrzymanie wirusa przed zakażeniem.

Przeciętny człowiek dotyka swojej twarzy 23 razy na godzinę, co sprawia, że mycie rąk jest niezwykle ważne. Dlatego też Centra Kontroli Chorób i Światowa Organizacja Zdrowia zalecają mycie rąk w celu ochrony przed koronawirusem i innymi chorobami.

Jak prawidłowo myć ręce

Aby pozbyć się wirusów, które mogą pozostawać na Twoich rękach, myj ręce wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund.

Najpierw zmocz ręce czystą wodą. Zakręć wodę i nałóż mydło. Nałóż mydło, pocierając dłonie o siebie, pamiętając o tym, by pocierać grzbiety rąk, przestrzenie między palcami i miejsca pod paznokciami. Pocieraj wszystkie części dłoni przez co najmniej 20 sekund. Odkręć wodę i kontynuuj pocieranie wszystkich części rąk pod wodą, aż mydło zniknie. Kiedy skończysz myć ręce, osusz je czystym ręcznikiem.

Kiedy należy myć ręce

Ważne jest, aby myć ręce często i szczególnie:

  • Przed, w trakcie i po przygotowywaniu jedzenia
  • przed jedzeniem
  • Przed i po opiece nad osobą chorą
  • Przed i po opatrzeniu otwartej rany
  • Po skorzystaniu z toalety
  • Po zmianie pieluch lub pomaganiu dziecku w korzystaniu z toalety
  • Po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichnięciu Po dotknięciu zwierzęcia, jedzenia dla zwierząt lub odpadów zwierzęcych
  • Po dotknięciu karmy dla zwierząt lub przysmaków dla zwierząt
  • Po dotknięciu śmieci

Jak używać środka odkażającego do rąk

Jeśli nie ma dostępu do wody lub mydła, odkażacz do rąk może pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się wirusów. Upewnij się, że używasz środka odkażającego do rąk na bazie alkoholu o zawartości co najmniej 60% alkoholu. Nałóż środek odkażający na dłoń i wcieraj go w ręce, aż będą suche (powinno to trwać około 20 sekund).

Nawet przy prawidłowym stosowaniu, odkażacz do rąk nie działa tak dobrze jak mycie rąk. Odkażacz do rąk nie usuwa wszystkich zarazków i nie jest tak skuteczny, zwłaszcza gdy ręce są widocznie brudne. Kiedy tylko jest to możliwe, zawsze myj ręce.

Czy gorąca woda i mydło antybakteryjne są lepsze?

Chociaż być może powiedziano Ci, że ciepła woda jest lepsza, temperatura wody nie ma wpływu na skuteczność mycia rąk. Woda musi być wrząca (co najmniej 212°F lub 100°C), aby zabić zarazki, bakterie i wirusy. Mydło antybakteryjne również nie jest zbyt pomocne. Produkty antybakteryjne zabijają bakterie, a nie wirusy, takie jak koronawirus. Mydło oznaczone jako antybakteryjne może również przyczyniać się do powstawania bakterii odpornych na antybiotyki.

Jeśli chodzi o mycie rąk, zwykłe mydło i woda o dowolnej temperaturze załatwią sprawę, o ile myjesz wszystkie powierzchnie rąk przez co najmniej 20 sekund.

Zobacz również