Kilka rad o sokach z sokowirówki i kilka przepisów

W większości małych i dużych sklepów półki zastawione są butelkami i kartonami z owocowymi, warzywnymi lub owocowo-warzywnymi sokami. Kupujemy je bardzo często, bardzo często też nie potrafimy odróżnić czy kupujemy prawdziwy sok czy napój, który zawiera głównie wodę i cukier. Jeśli chcemy pić naprawdę smaczne, świeże, często tańsze i co najważniejsze zdrowe soki, to zacznijmy je robić sami w domu. Domowy sok to lekarstwo na złe samopoczucie, świetny sposób na pozbycie się nadmiernych kilogramów. Pite latem ugaszą pragnienie i przyniosą orzeźwienie. Skład wyciskanych w domu soku jest świetnie znany i dobierany przez domowników. Jest więc bezpieczny dla dzieci i kobiet w ciąży.

Dlaczego domowy sok z sokowirówki jest lepszy niż ten w kartonie?

Przygotowany w domowym zaciszu sok będzie przede wszystkim świeży. Te, które stoją na półkach w sklepie to w większość soki poddane pasteryzacji. Pasteryzacja to nic innego jak poddawanie danego produktu działaniu wysokiej temperatury. Produkty pasteryzowane mogą być przechowywane bardzo długo, ale proces ten pozbawia warzywa i owoce wielu witamin. Niektóre soki są produkowane z koncentratów, które są rozcieńczane wodą. Do soków dodawany jest także cukier, sztuczne słodziki, aromaty i barwniki. Kupując gotowy sok wybieramy produkt, który nie jest w stu procentach wartościowy, mimo że ładnie pachnie, pięknie wygląda w szklance i reguły ma bardzo dobry smak. Powodów, dla których warto w domu przygotowywać sobie soki jest naprawdę mnóstwo.

Zalety soku z sokowirówki

1.Świeżo wyciskane soki z warzyw oraz owoców to najlepszy sposób, aby bardzo szybko organizm otrzymał potężną porcję witamin, soli mineralnych, błonnika i enzymów. Soki przygotowane w domu ze świeżych składników są bardzo zdrowe i niskokaloryczne.

2.Witaminy i minerały w skoncentrowanej formie Aby otrzymać litr soku musimy zużyć 1,5-2 kg marchewki, jabłek czy innego surowca. W ciągu dnia chyba nikt nie jest w stanie zjeść takiej ilości owoców czy warzyw, ale sok wypije bez najmniejszych problemów.

3.Przyrządzając sok można wykorzystać składniki, których nie lubimy. To także okazja, aby podać dzieciom warzywa, których nie lubią. Niektóre składniki w postaci soku smakują znacznie lepiej, na przykład jarmuż czy seler.

4.Z sokami dostarczamy organizmowi tylko świeże składniki nie poddane żadnej obróbce termicznej.

5.Pijąc świeżo wyciśnięte soki przywrócimy i utrzymamy w organizmie prawidłowe pH. To dlatego  szklanka soku wypijana każdego dnia przyspiesza przemianę materii, sprawia, że oczy i cera nabierają blasku. Mamy też więcej energii. Poprawia ulega również nasza koncentracja.

6.Domowe soki wzmacniają układ immunologiczny. Dzięki nim ryzyko zachorowania na wiele chorób jest znacznie mniejsze.

7.Soki hamują apetyt, zapobiegają obżeraniu się. Osoby, które stosują diety odchudzające mogą je bez przeszkód pić między posiłkami. Świetnie wypełniają żołądek, na długo dają uczucie sytości, a nie dostarczają kalorii. 8.Soki przygotowane w domu kosztują mniej niż te gotowe.

Zobacz również