Dlaczego warto pić świeżo wyciskane soki? Jak zacząć?

Wyciskarki wolnoobrotowe to urządzenia, których popularność systematycznie rośnie. Jeśli planujesz ją zakupić z pewnością zastanawiasz się, która będzie najlepsza. Dlaczego wolnoobrotową wyciskarkę warto mieć w swojej kuchni?Może nawet nie wiesz, że gotowe soki, które dostępne są w sklepach poddawane są pasteryzacji. Dzięki temu mają one niezwykle długi okres przydatności do spożycia, ale niewiele jest w nich składników odżywczych. Wyjątkiem są soki na opakowaniu, których widnieje napis „jednodniowe”. Kosztują one jednak znacznie więcej niż te, które poddano pasteryzacji. W gotowych sokach bardzo często jest także duża ilość wody. Do ich produkcji są bowiem używane zagęszczone soki, które są rozcieńczane. Wiele z nich zawiera także duże ilości cukru lub słodzików. W efekcie powstaje produkt, który ze zdrowym nie ma nic wspólnego i na pewno nie warto wydawać na niego pieniędzy. Dlatego warto zainwestować w wolnoobrotową wyciskarkę i przyrządzać w domowym zaciszu własne soki z warzyw, owoców, owocowo-warzywne czy z dodatkiem kiełków, trawy jęczmiennej, nasion chia.

Powody, dla których warto je pić

1.Świeżo wyciskane soki to szybki krok do zdrowia

Każdy cel możemy osiągnąć szybko lub powoli. Do Warszawy z Gdańska możemy wybrać się pieszo. Taka podróż zajmie nam kilka dni. Ale możemy także wsiąść do nowoczesnego pociągu ekspresowego, który do celu dowiezie nam w ciągu kilku godzin. Świeżo wyciskane soki możemy porównać do takiego ekspresowego pociągu. Dostarczą one witamin, soli mineralnych i enzymów w rekordowo krótkim czasie. Już po 15 minutach będą one krążyć w krwiobiegu. Błyskawicznie więc organizm będzie mógł wykorzystać je jako budulec do budowy nowych, zdrowych komórek. Każdego dnia komórki obumierają i są przez organizm usuwane, ale na ich miejsce powstają nowe. Tempo odnawiania się komórek jest oczywiście bardzo różne. Stosunkowo szybko odnawia się nasza skóra, bo co 4 tygodnie. Ale proces pełnej odnowy kości trwa już znacznie dłużej, około 10 lat.

2.Świeżo wyciskane soki to najlepszy sposób, aby organizm otrzymał budulec w odpowiedniej ilości

Aby uzyskać w wyciskarce litr soku, musimy zużyć nawet 2 kg surowca. Zjedzenie 2 kg jabłek czy marchewek może być bardzo trudne. Do tego organizm będzie musiał zużyć mnóstwo energii, aby taką ilość strawić i usunąć resztki. Dlatego też znacznie lepiej jest wypić warzywa i owoce niż je zjeść. Skąd weźmiemy błonnik? Bez obaw, błonnik możesz dostarczyć organizmowi w innej postaci: w zupie, sałatce czy w świeżo przyrządzonym koktajlu, itp. Soki pijemy nie po to, aby dostarczać organizmowi błonnika, ale dużych ilości świeżego budulca. Osoby, które stosują mało urozmaiconą dietę, które piją tylko pasteryzowane soki i nektary z kartony najczęściej mają bardzo duże niedobory budulca. Efekt jest taki, że organizm nie jest w stanie zbudować nic wartościowego, budulec, który dostaje jest po prostu bardzo złej jakości.

3.Picie świeżo wyciskanych soków to sposób na dostarczenie do organizmu mnóstwa witamin, minerałów i enzymów.

Zobacz również