Smoothies? Sok? Co to za różnica?

Co jest lepsze, smoothies czy sok? Jest to jedno z najczęściej zadawanych mi pytań, a odpowiedź brzmi: jedno i drugie. Czekaj, co? To nie jest proste pytanie, na które trzeba odpowiedzieć, bo w grę wchodzi wiele czynników. Aktualne potrzeby Twojego organizmu, siła Twojego trawienia, zawartość napoju oraz pora dnia, w której pijesz, odgrywają rolę w tym, czy koktajl lub sok będzie lepiej pasował, czy też nie. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby usunąć wszelkie zamieszanie.

Sok

Świeży sok z większości warzyw to niezwykle mocny wybór. Podczas wyciskania soku, woda i składniki odżywcze są pobierane z Twoich składników, a błonnik jest usuwany. W ten sposób pozostawia się czyste złoto odżywcze, które jest bardziej biodostępne (gotowe do użycia przez organizm). Sok jest doskonałym sposobem na przerwę w pracy układu pokarmowego i szybkie dostarczenie składników odżywczych do komórek.

Picie świeżego, powolnego, tłoczonego na zimno soku zapewnia zachowanie integralności składników odżywczych. Kiedy sok jest pasteryzowany, przetwarzany zbyt szybko lub podgrzewany w jakiejkolwiek wydajności, następuje znaczna utrata składników odżywczych. Trzymaj się z dala od sklepu zakupionego soku, który jest bogaty w cukry, dodatki i inne składniki prozapalne. Nie ma nic naturalnego w "naturalnych smakach".

Sok pitny ma być "dodatkiem do" zdrowej diety, a nie zastępować. Ładna szklanka świeżego soku nie ma być substytutem posiłku, ale raczej zastrzykiem żywieniowym. Może to być wielkim atutem dla każdego, kto cierpi na zaburzenia trawienia, chce zapobiec chorobom i/lub poszukuje zastrzyku zdrowia i energii.

Aby uzyskać optymalne rezultaty, wypij sok 20 minut przed lub 2 godziny po jedzeniu. Gwarantuje to prawidłowe wchłanianie cukrów z soku. Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest to, aby sok siedział w pełnym żołądku, czekając na to, co ma być strawione. To może prowadzić do wzdęcia (z fermentacji cukrów), dyskomfortu, a cukier jest przechowywany jako tłuszcz ciała verses energii. Pijcie sok przed lub pomiędzy posiłkami, aby umożliwić ciału szybki dostęp do składników odżywczych.

Uważajcie na sok i rosnący poziom cukru we krwi. Pamiętaj, że w trakcie procesu sokowania błonnik jest usuwany, dzięki czemu cukry z soku trafiają prosto do krwiobiegu. Zwróć uwagę na składniki, z których produkujesz sok, jak często go produkujesz, jak się czujesz i jak wpływa na poziom cukru we krwi (zwłaszcza jeśli jesteś wrażliwy na poziom cukru we krwi, przed cukrzycą lub cukrzykiem).

Smoothies

Smoothies to mieszanka owoców i warzyw, które nadal zawierają błonnik. Błonnik jest rozkładany w procesie mieszania, co jest pomocne w trawieniu, ale próg błonnika pozostaje w napoju, aby spowolnić wchłanianie w równomiernym, stałym strumieniu.

Smoothies mogą być dostarczane z dodatkiem proszków (grzyby lecznicze, białko, itp.) i/lub suplementów żywnościowych (jagody goji, makaron, kakao, itp.), aby zapewnić dodatkowy wzrost korzyści zdrowotnych. Bonus jeśli Twój smoothie zawiera wysokiej jakości tłuszcz i białko, ponieważ wtedy może służyć jako kompletny posiłek! To będzie nasycić, pozostawiając uczucie pełnego dłużej, a jednocześnie spowolnienie tempa wchłaniania jeszcze bardziej mając niewielki lub żaden wpływ na poziom cukru we krwi.

Podobnie jak w przypadku soku, chcesz uniknąć ładowania koktajlu wszystkich owocami. Skoncentruj się na zieleni liściastej i warzywach z odrobiną jagód, owoców lub cytrusów, aby osłodzić i wzmocnić smak Twojego koktajlu.

Smoothies to świetny trening przed/po treningu, w podróży, popijany z kubka lub jedzony z miski z polewą i łyżką. Są dość wszechstronne. Wybierasz na podstawie tego, o co prosi twoje ciało i nastrój.

Oto i on. Sok i mieszanie mają swoje zalety i określony czas i miejsce, kiedy jedno z nich lepiej pasuje do rachunku niż drugie. Musisz tylko zapytać swoje ciało, czego potrzebuje i być przygotowanym do słuchania.

Zobacz również